BIM definició
A BIM módszertan olyan technológiák, folyamatok és irányelvek összessége, amelyek lehetővé teszik egy építmény létrehozásában és üzemeltetésében érdekelt szereplők virtuális térben történő együttműködését. A klasszikus 3D modellezésen túl magában foglalja a modellben tárolt leíró adatok (metaadatok) kezelését is, melyeknek köszönhetően a modellelemek egyedileg azonosíthatók, rendszerezhetők és listázhatók. Ez a többletinformáció biztosítja az építmény teljes életciklusa (tervezés, engedélyezés, kivitelezés, üzemeltetés stb.) során a korszerű információátadást, valamint az egyes szereplők számára releváns adatok gyors és hatékony megjelenítését és kezelését. Lechner Tudásközpont alapján
BIM szabványok
A BIM szabványok egységesítik a BIM használatát, elősegítve az információáramlást és az együttműködést.
- ISO 19650: Nemzetközi szabványsorozat a BIM alapú információkezelésről a létesítmények teljes életciklusa során.
- Formátum szabványok (IFC): Nyílt fájlformátum a BIM adatok cseréjéhez különböző szoftverek között, biztosítva az interoperabilitást.
- Egyéb szabványok: különböző területekre vonatkozó szabványok (pl. adatátvitel, geometriai modellezés, költségvetés), amelyek kiegészítik az fentieket.
BIM történelem
Korai digitális épület modellek követően 1975-ben Charles Eastman publikált egy tanulmányt, amelyben egy prototípust írt le Building Description System (BDS) néven . A parametrikus tervezés, a kiváló minőségű, kiszámítható 3D-s ábrázolások ötleteit tárgyalta, „egyetlen integrált adatbázissal a vizuális és kvantitatív elemzésekhez”. Eastman dolgozata alapvetően úgy írta le a BIM-et, ahogyan most ismerjük.
Robert Aish először egy 1986-ban publikált tanulmányában dokumentálta az „Épületmodellezés” kifejezés használatát.
1995-ben az International Foundation Class (IFC) fájlformátumot fejlesztették ki, hogy lehetővé tegye az adatok platformok közötti áramlását – alapvetően így a fájl kompatibilis a különböző BIM programokkal. 2013 óta hivatalos nemzetközi szabvány, az ISO 16739 néven. 2019 januárjában az ISO közzétette az ISO 19650 első két részét, amely a BIM-et szabványok szintjén átemeli a modellezés szintjéről az információ menedzsment szintjére.